Fotografia ślubna

fotografia ślubna warszawa

Światowe trendy w fotografii ślubnej.

Od czasu wynalezienia fotografii ewaluowała ona we wszystkich możliwych kierunkach. Najdynamiczniej rozwijała się ona w ostatnich latach… jaki jest zatem obecny trend w fotografii ślubnej?

Od razu dochodząc do sedna sprawy – wedding photojurnalism,  czyli fotoreportaż ślubny. Fotograf rejestruje wyłącznie sytuacje prawdziwe, bez sztucznego pozowania, najczęściej przy świetle zastanym – bez flasha lub w sposób bardzo umiejętny, by nie zdradzić na zdjęciu faktu wykorzystania sztucznego błysku. Jest to wyjątkowo trudne zadanie dla fotografa, gdyż musi mieć nie tylko „wprawne oko” w wyłapywaniu najistotniejszych momentów, lecz także mistrzowską umiejętność w wykorzystywaniu możliwości swojego sprzętu w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Dodatkowym utrudnieniem przy fotoreportażu jest wykonywanie odbitek czarno-białych. Błędem jest myślenie, iż wystarczy w programie komputerowym zamienić zdjęcie kolorowe na czarno-białe. Dobry fotograf wie, że zupełnie inaczej wykonuje się zdjęcia kolorowe, w których barwa jest elementem kompozycyjnym obrazu, a zdjęciami czarno-białymi, gdzie obraz buduje się poprzez wzajemne interakcje postaci i obiektów. Wbrew pozorom bardziej przewidywalny efekt będzie przy zamianach fotografii czarno-białych na kolorowe, niż odwrotnie.

W swojej pracy staramy się jednak – jak we wszystkim – znaleźć umiar oraz przysłowiowy złoty środek. Podział zdjęć na czarno-białe i kolorowe jest kwestią do indywidualnego uzgodnienia między Parą Młodą a fotografem. Ważne jednak, by ustalić to przed uroczystością, gdyż – jak wspomnieliśmy wyżej – dobry fotograf rozumie i czuje różnice w fotografowaniu, w zależności od tego jaki ma być uzyskany efekt finalny. Nie bez przyczyny jest powszechna zasada, że dobry fotograf ślubny widzi zdjęcie, zanim je zrobi.

Podsumowując, sposób fotografowania ślubów wrócił do najlepszych korzeni fotografii. Jest to zadanie ekstremalnie trudne do wykonania dla fotografa. Dlatego tak niewielu na świecie jest dobrych fotoreporterów, a jeszcze mniej fotografów ślubnych wykonujących prawdziwe i profesjonalne reportaże ślubne.

Zapraszamy do współpracy,

Radosław Florczak
Beata Cała
Fotografia ślubna Warszawa

Strona zaprojektowana i prowadzona przez AT Connect